Zlatna harfa u Posušju okupila više od 600 djece iz Hercegovine
U župi Bezgrešnog Začeća Blažene Djevice Marije u srijedu, 29. travnja, održana je Zlatna harfa – susret dječjih zborova s područja Hercegovačke franjevačke provincije.
Zlatna harfa se ove godine održala pod geslom „Iz svega glasa vapijem Gospodinu“, a tema su bile pjesme prigodne ovogodišnjoj 800. obljetnici preminuća sv. Franje.
Ovogodišnja Zlatna harfa u Posušju okupila je više od 600 djece iz devet dječjih zborova. S po dvije pjesme predstavili su se dječji zborovi „fra Grga Marić“ iz Posušja, „Golubići mira“ iz Međugorja, „Gospini slavuji“ iz Širokog Brijega, „Ključići svetoga Petra“ iz Kočerina te „Ljiljani svetoga Ante“ s Humca, koji su ujedno bili i najbrojniji zbor ovogodišnje Zlatne harfe s više od 90 djece. Predstavili su se i dječji zborovi „Marijini anđeli“ iz Mostara, „Radost“ iz Gradine, „Raspjevani anđeli“ iz Čitluka te „Sveti Nikola Tavelić“ iz Tomislavgrada.
Sestra Irena Azinović, povjerenica za Zlatnu harfu za Hercegovinu, izrazila je zadovoljstvo kako je susret protekao. „Lijepo je bilo, svi su se lijepo pripremili i time pokazali da se trude i rade. Cilj Zlatne harfe je obogaćivanje novim skladbama, izbornim i liturgijskim pjesmama, kako bismo na našim liturgijskim slavljima imali što raznolikiji program“, kazala je sestra Irena.
„Zlatna harfa je doprinos Crkvi. Liturgija bi bila jako siromašna bez dječjih i župnih zborova koji su nositelji brojnih događanja, svetkovina i blagdana. Dječji zborovi obogaćuju i đačke mise, jer svaka župa ima određenu misu na koju dolaze đaci. To je velik doprinos župnoj zajednici, jer ljudi vole slušati djecu. U Međugorju, gdje dolazi mnogo stranaca, oni često snimaju i fotografiraju te se dive dječjim glasovima. Djeca sama stasaju jer pjevanje oplemenjuje, osobito liturgijsko. Svojim doprinosom liturgiji obogaćuju i sebe te svoj kršćanski i vjernički život“, zaključila je sestra Irena Azinović.
Nakon pjevačkog predstavljanja devet zborova, djeca su zajedno sa svojim voditeljima sudjelovala i na svetoj misi u župi. Misno slavlje predvodio je fra Ivan Landeka stariji. U uvodu je istaknuo kako se Zlatna harfa već dugi niz godina slavi ne samo u Hercegovini nego i u Crkvi među Hrvatima.
„Želimo pjevajući zahvaliti, slaviti i hvaliti Boga te tako učiti voljeti Boga. Također, učiti ljepotu pjevanja i voljeti pjevati. Ovdje ćete se upoznati, a mi odrasli učimo cijeniti vašu volju za pjevanjem, osobito crkvenim. Želimo vam reći da ste vi živi dio organizma Crkve i vaše župe. Kršćanstvo ima nešto što nijedna druga religija nema, a to je liturgijsko pjevanje“, kazao je fra Ivan, zahvalivši svima koji su došli i ovu svetu misu obogatili pjevanjem.
Kako je kazao sveti Augustin: „Tko pjeva, dvostruko moli“, podsjetila je jedna djevojčica na ovogodišnjoj Zlatnoj harfi.
Prva Zlatna harfa održana je 1. srpnja 1984. godine u župi Kočerin, kada je tadašnji župnik fra Mićo Pinjuh, u suradnji sa sestrama, pokrenuo dječji glazbeni festival pod tim nazivom.
Zlatnu harfu u Posušju vodila je Višnja Spajić.